بایگانی دسته: خبر

ایران قصد دارد به آمریکا پاسخ نه بدهد

مذاکرات هسته‌ای ایران به مرحله حساسی رسیده است و آمریکا قصد تحمیل یک توافق بد را به ایران دارد اما تیم مذاکره ایرانی قصد نه گفتن دارد.

منابع نزدیک به مذاکرات خبر از فشار شدید آمریکا برای تحمیل توافقی بد به ظریف را دارند.

اگر چه ایران خطوط قرمز خود را آشکارا اعلام کرده است، اما طرف غربی بر خواسته‌های خود همچنان اصرار می‌کند و مذاکرات را به سمت شکست کشانده است.

منابع ایرانی نزدیک به مذاکرات می گویند تیم مذاکره کننده ایرانی که در روزهای اخیر با فشار زیادی برای پذیرش توافقی بد مواجه بوده است، قصد بردن توافقی بد را به تهران ندارد و ازین رو چشم انداز مذاکرات در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

حلیم با شکر بهتر است یا نمک؟

پاسخ به این سوال که حلیم با شکر بهتر است یا نمک، حداقل در قم مشخص است! در واقع کسانی که با حلیم (و البته دعوای هلیم یا حلیم هم دعوایی تاریخی است!) نمک می خورند، در شهر مقدس قم جایی ندارند یا اگر داشته باشند، جای زیادی ندارند!

هم اکنون در قم حلیم معجون طبخ و پخش می شود که پودر پسته، نارگیل، کنجد و چند چیز دیگر را شامل می شود و من برای آنهایی که به خاطر خوردن حلیم با نمک، نمی توانند مزه این معجون را بچشند، واقعا متاسف هستم. البته جماعت دیگری هم هستند که روی حلیم قیمه می ریزند و من درباره این حرکت شاذ و نادر هیچ چیزی نمی توانم بگویم جز اینکه غفر الله لنا و لهم!

اما چرا این بحث حلیم با شکر و نمک مطرح شد؟ چهارشنبه و پنج شنبه این هفته، نشست مشترک شهرداران کلانشهرهای کشور با فراکسیون مدیریت شهری و روستایی در قم برگزار شد و من به عنوان یک خبرنگار، بدون این که از جایی دعوت شوم، در محل این همایش از صبح علی الطلوع یعنی هنگام صبحانه حاضر شدم و هر دو روز صبحانه حلیم با شکر خوردم تا این سنت قدیمی قمی ها را در زمستان به جا آورده باشم!

خلاصه حلیم با نمک خورها و قیمه خورها و بقیه انواع چیزهایی که با حلیم می خورند، بدانند که راه راست و ثواب در خوردن حلیم با شکر است و لاغیر! پس اگر می خواهید رستگار شوید، اقدام کنید!

ساختمان‌های سبز، پدیده‌ای ناشناخته در قم!

امروز صبح در حال وب گردی مرتبط با رشته تحصیلی ام یعنی حقوق بشر بودم که به خبری از ساخته شدن یک ساختمان فوق العاده سبز در لندن، منچستر در کشور انگلستان برخوردم.

World's Greenest Building

 این ساختمان که لقب سبزترین یعنی سازگارترین ساختمان با محیط زیست را به خود اختصاص داده است، به 95.16 درصد در شاخص BREEAM (The Building Research Establishment Environmental Assessment Method) رسیده است که بیشترین میزان در بین دیگر همتایان سبز خود است.

Tiered Terracesسبزترین ساختمان جهان در حال حاضر، از انرژی آنچه که در این ساختمان می روید، استفاده می کند و چرخه بازیافت آب در آن وجود دارد. همچنین این ساختمان از انرژی گرمایی مصرف شده در ساختمان نیز استفاده مجدد می کند. تهویه این ساختامن بدون استفاده از پنجره ها صورت می گیرد و هر لحظه 50 هزار لیتر هوای تازه در حال ورود و خروج به ساختمان هستند .در عین حال این ساختمان از تمامی امکانات موجود برای سازگار شدن با محیط زیست استفاده کرده است و لقب سبزترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داده است.

بعد از خواندن این مطلب، به ضرورت کاری، دوری در شهر قم زدم. این بار به جای دقت به بی قوارگی یا زیبایی ساختمان ها، به سازگار بودن آنها با محیط زیست نگاه کردم و از این دید تازه، هیچ ساختمانی که ذره ای محیط زیست را در نظر گرفته باشد، ندیدم.

البته برخی ساختمان های قدیمی، در محله های قدیم قم، از سیستم سرمایشی بادگیر استفاده می کنند که یک سیستم فوق العاده سازگار با محیط زیست است اما به غیر از این تدبیر قدیمی ها، در هیچ ساختمانی، چنین چیزی ندیدم. بیشترین هنر معماران و مهندسان قمی، ساختن ساختمان های نور گیر بود که البته این در برخی ادارات جدید که در حال ساختن ساختمان هستند نیز رعایت نشده است.

انگار پدیده ساختمان های سبز در شهر قم کاملا ناشناخته است! حجیم بودن و بزرگ بودن ساختمان و حتی چشم نواز بودن، بیشتر از هر چیزی مهم است که همین باعث به وجود آمدن مکعبت های زشت و بی قواره ای مانند ساختمان بنیاد مسکن در سر صفاشهر شده است.

ای کاش از اعضای شورای شهر، کسی به فکر سبز شدن ساختمان های این شهر کویری بود.

امروز در قم 2 نفر مردند، همین

هر کسی از زاویه دید خودش به موضوع نگاه می کند، یکی می گوید این دستگاه های امدادی پس چه کار می کنند؟ آن یکی می گوید اصلا چه کسی مجوز ساخت به این آقا داده.
image

یکی دیگر چیز دیگری می گوید و هر کس به دنبال مقصر می گردد تا همه تقصیرها را گردن او بیاندازد.
اما در میان همه این الم شنگه ها، همه یادشان رفته است که دو کودک، مردند. یکی شان 8 ساله بوده و دیگری 6 ساله. سال های سخت اول زندگی را گذرانده بودند این نهال های جوان و اندک ریشه ای درین زندگی دنیوی، دوانده بودند.
در مصیبت مردن این دو کودک، باید خون گریه کرد، خون.

مصاحبه در میان سیاه چادرها

خستگی جمعه و شنبه این هفته همچنان باقی است اما یک گزارش خبری متفاوت، از نظر روانی تا حدی باعث تمدد اعصاب من شد.

image

امروز صبح به همت جناب فلاح از خبرنگاران خوب قم، به میان سیاه چادر برپا شده برای نمایشگاه صنایع دستی و گردگشری رفتیم و لختی مهمان دست اندرکاران نالان این نمایشگاه بودیم.
image

در بین صحبت ها و گلایه ها و تشکرهای مجریان نمایشگاه، نان تازه پخته شده و کره مشکی و شیرینی محلی آوردند که برای من صبحانه نخورده، غنیمت بود!
image

این نمایشگاه و فروشگاه تا دو روز دیگر در بوستان هاشمی و تا ساعت 9 شب برپاست.