بایگانی دسته: انتقاد و سوال

#به_احترام_مراجع تقلید ربای دولتی را از بانک‌ها حذف کنید

دولت یازدهم، یک شاهکار در زمینه عملیات روانی است. تیم‌های مختلف به همراه آدم‌های کارآزموده با تجاربی چون دوران اصلاحات، هشت سال تقابل با دولت احمدی نژاد و فتنه ۸۸، این دولت را همراهی می‌کنند تا افکار عمومی را مدیریت کند و اهداف خویش را پیش برد.

تازه‌ترین عملیات روانی دولتی، سخنان معاون رئیس جمهور و رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است که بار روانی عدم توان دولت در تامین زیرساخت‌های لازم برای حضور زنان در ورزشگاه را به گردن مراجع عظام تقلید انداخته است.

مولاوردی گفت: در کمیته‌ای که به این منظور تشکیل شده بود٬ بررسی‌های لازم در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها انجام شد و صورت‌جلسه حضور زنان و خانواده‌ها با چارچوب‌های لازم نوشته شد و به امضا رسید و علیرغم اینکه قرار بود برای اجرا و عملیاتی شدن ابلاغ شود٬ دیگر این کار صورت نگرفت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اعتراض‌ها و تجمع‌های صورت گرفته باعث عقب‌نشینی زنان در این مسئله شد، عنوان کرد: وقتی مخالفان از مراجع عظام هزینه کردند، به خاطر احترامی که دولت برای مراجع قائل است و رای مراجع را محترم می‌شمارد، تشخیص داده شد که این تمهیدات رعایت شود.

این در حالی است که اگر دولت به حرف مراجع تقلید و علما گوش می‌کرد، باید صحبت‌های متعدد آن‌ها بر علیه سود بالای تسهیلات بانکی و جریمه تاخیر در پرداخت را که نظام بانکی را به ربا آلوده کرده است، می‌شنید و دستور حذف سودهای کلان از تسهیلات و جریمه تاخیر تادیه را می‌داد.

به شخصه شاهد بوده‌ام که مراجع عظام تقلید در مقابل مقامات دولتی از رئیس بانک مرکزی تا معاون رئیس جمهور، از سودهای بالای تسهیلات بانکی و جریمه تاخیر تادیه یا وام‌هایی که در مقابل فاکتورهای صوری پرداخت می‌شوند، اظهار نارضایتی شدید کرده‌اند، اما همان قدر که دولتی‌ها به خواسته مردم در کم کردن گرانی‌ها اهمیت داده‌اند، به این حرف مراجع هم توجه کرده‌‎اند.

به نظر می‌رسد این بار هم خانم مولاوردی می‌خواهد از اعتبار مراجع تقلید خرج کند این در حالی است که کسی با ورود زنان به ورزشگاه در صورت ایجاد شرایط مطلوب مخالفتی ندارد و تنها چیزی که مراجع را ناراحت می‌کند، گذر از خطوط شرعی است.

wpid-بیمارستان-کودکان-قم.jpg.jpeg

چه فریادها رفته در این اتاق‌ها

امشب یعنی جمعه شب، گذرم به بیمارستان کودکان قم افتاد.

ظاهرا قم فقط همین یک بیمارستان اطفال را دارد و به همین دلیل، بیمارستان بسیار شلوغ بود. نقص سیستم فنی هم مزید بر علت شده بود و سیستم نوبت دهی از ساعت دوازده شب به بعد، ریست شده بود و شماره های قبل و بعد این ساعت، اختلاف داشتند.

اوضاع درهمی بود، زن جوانی بچه به بغل فریادکشان، از اتاق یکی از پزشکان بیرون آمد و پشت سرش صدای پزشک زن شنیده می شد که او  هم ناسزایی نثار مادر مراجعه کننده می کرد.

ترکیب بچه های بی حال و والدین نگران و.دکترهای خسته و محیط خشک و بی روح اورژانس کودکان، واقعا اعصاب خوردکن بود و بالاخره با تزریق آمپول به کودک همراه ما، حضورمان در آن ماتمکده تمام شد.

در راه بازگشت، متوجه شدیم که برای کودک تب بر تجویز نشده است و برای تزریق تب بر، به درمانگاه خیریه بقیه الله که از باقیات صالحات آیت الله میرزا جواد تبریزی است، آمدیم.

انصافا این دو مکان قابل مقایسه نبود، پزشک خوش برخورد وقت مناسبی برای کودک گذاشت و کمبودهای تجویز نشده را تجویز کرد. محیط درمانگاه هم آرامش بخش بود و به بیماران و همراهان آرامش خاطر می داد.

شاید وقت آن باشد که تحول در نظام سلامت از تامین هزینه، به بخش تغییر اخلاق پزشکان هم برسد، کاری که از دست وزارت  بهداشت احتمالا خارج است.

چطور گوشت را در روغن خودش سرخ کنیم با نگاهی به مورد عملی فرودگاه قم!

در ادامه نوشته های این وبلاگ، به سراغ آشپزی می روم. در این مطلب پس از کلی مقدمه شما طریقه سرخ کردن گوشت بدون روغن اضافی و در روغن خودش را یاد می گیرید، اما چطور؟ با نگاهی به مورد عملی ساخت فرودگاه و شهر فرودگاهی قم.

طرح فانتزی شهر فرودگاهی قم!
طرح فانتزی شهر فرودگاهی قم!

بحث کردن درباره این که قم به فرودگاه نیاز دارد یا ندارد، مثل این است که از احتیاج قم به حمل و نقل ریلی صحبت کنیم. اگر جواب این مثبت است، جواب آن یکی نیز مثبت است.

فرودگاه امام خمینی(ره) به پروازهای خارجی اختصاص دارد و تا آینده ای دور، پرواز داخلی از آن انجام نمی شود، و حتی اگر هم بشود، چه کسی گفته است که میان شهر فرودگاه باید 90 کلیومتر فاصله باشد؟

در این میان بسیاری از زائران داخلی و خارجی مسجد جمکران و حرم حضرت معصومه(س) می توانند از پروازهای کوتاه مدت داخلی استفاده کنند و این ضرورت یک فرودگاه در قم را می رساند اما از بخت بد مردم قم، قرار شده اولین فرودگاه خصوصی در قم احداث شود! باز اگر این فرودگاه تکمیل نشده فعلی، دولتی بود، وزیری وکیلی رئیس جمهوری که به قم  می آمدند، برایش یک پولی می گرفتیم تا کامل شود یا در مجلس نمایندگانمان تذکری می دادند یا مثل استانداری که به صبا پول می دهد، یک بار هم می گفتیم به فرودگاه از جیب شهرداری پول بده!

اما این خصوصی شدن به خلاف خصوصی شدن های دیگری که سرعت به ارمغان آورده است، فقط نکبت برای مردم قم و استفاده کنندگان فرودگاه قم ساخته است. درباره مجوزهای این فرودگاه هم بهتر است حرفی نزنیم چون تا چیزی بگوییم، سریع وکیلشان را علم می کنند و شکایت می کنند که فلان جا به ما افترا زده شد! اگر به جای این شکایت کردن ها، به فکر تکمیل کار بودند، الان شاید این پست را از سالن انتظار فرودگاه می نوشتم.

اما این فرودگاه یک وصله هم دارد که همان شهر فرودگاهی است. قدیم ها یادم می آید، البته نه خیلی قدیم ها، همین چند سال قبل، وقتی می خواستند شهر بسازند، از وزارت مسکن مجوز می گرفتند و تعیین مکان می کردند و برای آب و برق و زلزله و این چیزها، تمهیداتی می اندیشیدند اما مثل اینکه شهر فرودگاهی قم، نیازی به این تمهیدات ندارد و یک سره، شهر شده است!

البته اشکالی هم ندارد، به نظرم مثل پردیسان چند وقت دیگر یک نماز جمعه مستقل هم برای شهر فرودگاهی قم بگذارند تا مردم این شهر ساخته شده روی بیلبوردهای تبلیغاتی و آگهی های متروی تهران، سختشان نباشد به نماز جمعه بیایند!

بماند که معلوم نیست آگهی های این شهر فرودگاهی با کدام جواز در معابر شهر قم بالا رفته است!

این طور که بویش بلند است، این فرودگاه برای قم فرودگاه بشو نیست، حتما چند روز دیگر که راه افتاد، چون خصوصی است، تعرفه های خودش را هم خواهد داشت و به دولت هم شکایت کنی، می گویند این فرودگاه خصوصی است و شهرش هم خصوصی است!

پیشنهاد من این است که یک زمینی چیزی هم به ما بدهند که در آن فرودگاه خصوصی و شهر خصوصی بزنیم و به مردم، پیش فروش کنیم و بعد از تیم های ورزشی حمایت کنیم و برنامه های متنوع دیگری اجرا کنیم.  این طوری فکر کنم به قولی یک بنده خدایی، ما هم می توانیم گوشت را در روغن خودش سرخ کنیم و بپزیم!

ر.ک:

سرنوشت فرودگاه قم را به مطامع اقتصادی گره نزنیم در خبرگزاری فارس

پرونده شکایت فرودگاه قم از هفته نامه گویه به دادگاه ویژه روحانیت رفت در خبرگزاری ایلنا

وعده بهره برداری فاز نخست شهر فرودگاهی!! قم در بهمن ماه 91 از خبرگزاری ایرنا

آن کاری که امام خمینی(ره) هم در انجام آن موفق نشد، چه بود؟

امروز یک سه شنبه دیگر بود. سه شنبه ها علاوه بر این که روز میان هفته است، به شب چهارشنبه که شب زیارتی مسجد مقدس جمکران هست نیز ختم می شود. از این جهت، روز سه شنبه در قم بودن، ممکن است به حضور در مسجد جمکران ختم شود، همان طور که امشب برای من چنین شد.

البته صبح امروز با جمکران و دیدار تولیت آن با آیت الله یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همراه بود و طبیعتا روزی که قبل از نماز ظهرش، به دیدن متولیان جمکران آمیخته شود، شبش هم به خود مسجد ختم می شود.

image

آیت الله یزدی در کنار صحبت های خوبی که درباره جمکران کرد، اشاره کرد که اول انقلاب کسی را به عمق چاه جمکران فرستاده است تا کف چاه را جارو کند و او هم با یک بغل اسکناس و طلا و جواهر بالا آمده است. وی در ادامه گفت که این ها را به خدمت امام راحل، رحمة الله علیه برده است و از ایشان پرسیده که با این ها چه کنیم و امام خمینی(ره) نیز با خنده گفته است من هم یک بار برای بستن این چاه اقدام کردم و موفق نشدم و تو نیز امتحان کن ببین آیا موفق می شوی!

برای من این نکته که آیت الله یزدی و امام خمینی(ره) برای بستن چاه عریضه جمکران اقدام کرده اند، بسیار حائز اهمیت بود زیرا نشان می داد حتی امام خمینی(ره) هم در انجام این کار موفق نشده است! چون این چاه هیچ سندیتی ندارد و اگر به اصرار مردم نباشد، این چاه باید بسته شود زیرا عریضه حتما نباید که در این چاه انداخته شود بلکه اگر در آب جاری یا زیر گل یا چاه معمولی هم انداخته شود، به دست امام زمان(عج) می رسد.

image

بعد از کارهای متعددی که امروز داشتم، ساعت 7 به دفتر آمدم و با یکی از خبرنگاران خوب استان قم، آقای فلاح مواجه شدم که قصد رفتن به جمکران را داشت. سوار بر پراید، این خودروی ملی! به جمکران آمدیم و به تهیه خبر مشغول شدیم. سخنرانی آقای ماندگاری را من پوشش دادم که در سایت مسجد جمکران نیز به سرعت منتشر شد و سپس برای مصاحبه گرفتن با گروهی که به صورت نذری، کفش های مردم را واکس می زدند، رفتم.

image

انسان های با صفایی بودند که بدون هیچ چشم داشتی نزدیک به 4 سال است در کنار در شماره 2 جمکران به واکس زدن کفش های مردم مشغول هستند و البته بعد از مدتی، کفش های من هم واکس خوردند!

پایان بخش امشب، 3عدد شام نذری مسجد جمکران بود که توسط دوست خوبمان، جناب طالب علی به من داده شد و من هم تلفنی وعده آن را به اهل بیت خودمان دادم که شام نپزید که با شام می آیم! در کل از امروز راضی بودم، به خصوص بخش حضور در جمکران که با خوشفکری جناب طالب علی میسر شد و البته دوستان خبرگزاری تسنیم نیز بر چنین کاری اصرار دارند.

امروز آقای شجونی هم قم بود و بر علیه وزارت ارشاد موضع گرفت. از سوی دیگر آن طور که شنیده ام، نماینده ویژه وزارت علوم برای بررسی اوضاع دانشگاه صنعتی قم و دانشگاه قم به قم آمده است که این هم خود خبر جالبی است و باید دید وضعیت دانشگاه صنعتی قم به کجا می انجامد!

این هم از عمر سه شنبه ای بود که گذشت، تا یار که را خواهد و میلش به که باشد.

باز باران با ترانه، قم بازم غرق آبه!

به نظر من بعضی از شعرها را نباید هر جایی خواند چون ممکن است اتفاق بیفتند.
فکر کنم روزهای اخیر این شعر باز باران با ترانه را زیاد زیر لب تکرار کردم چون  باران باریده است و قم را هم آب برده!
لذا توصیه می کنم این شعرهای خطرناک را کمتر بخوانیم. باز خوبه شعر برف اخوان را نمی خواندیم!
image

image

image