حلیم با شکر بهتر است یا نمک؟

پاسخ به این سوال که حلیم با شکر بهتر است یا نمک، حداقل در قم مشخص است! در واقع کسانی که با حلیم (و البته دعوای هلیم یا حلیم هم دعوایی تاریخی است!) نمک می خورند، در شهر مقدس قم جایی ندارند یا اگر داشته باشند، جای زیادی ندارند!

هم اکنون در قم حلیم معجون طبخ و پخش می شود که پودر پسته، نارگیل، کنجد و چند چیز دیگر را شامل می شود و من برای آنهایی که به خاطر خوردن حلیم با نمک، نمی توانند مزه این معجون را بچشند، واقعا متاسف هستم. البته جماعت دیگری هم هستند که روی حلیم قیمه می ریزند و من درباره این حرکت شاذ و نادر هیچ چیزی نمی توانم بگویم جز اینکه غفر الله لنا و لهم!

اما چرا این بحث حلیم با شکر و نمک مطرح شد؟ چهارشنبه و پنج شنبه این هفته، نشست مشترک شهرداران کلانشهرهای کشور با فراکسیون مدیریت شهری و روستایی در قم برگزار شد و من به عنوان یک خبرنگار، بدون این که از جایی دعوت شوم، در محل این همایش از صبح علی الطلوع یعنی هنگام صبحانه حاضر شدم و هر دو روز صبحانه حلیم با شکر خوردم تا این سنت قدیمی قمی ها را در زمستان به جا آورده باشم!

خلاصه حلیم با نمک خورها و قیمه خورها و بقیه انواع چیزهایی که با حلیم می خورند، بدانند که راه راست و ثواب در خوردن حلیم با شکر است و لاغیر! پس اگر می خواهید رستگار شوید، اقدام کنید!

1 دیدگاه در “حلیم با شکر بهتر است یا نمک؟

  1. این سطور فوق، نشان از ناآگاهی شما دارد چرا که معمولاً فارس‌ها با شکر می‌خورند و آذری‌ها با نمک از این تئوری حلیمی می شه اصلیت دوستان را شناسایی کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>